Vitamiinid

L-askorbiinhape (C-vitamiin)

Vitamiinidorganismi talitluseks vajalikud orgaanilised ühendid, mida inimene pole võimeline ise sünteesima ja saadakse ainult toiduga. Vitamiinid klassifitseeritakse nende bioloogilise ja keemilise aktiivsuse, mitte struktuuri järgi.

Tiamiinkloriid (B1)

Retinool (A-vitamiin)

Riboflamiin (B2-vitamiin)

Niatsiin (B3)

A-vitamiin hõlmab ühendeid retinaal, retinool ja karotenoidid. Need ühendid reguleerivad raku kasvu.

B-vitamiin hõlmab suurt arvu ühendeid, mis on koensüümide sünteesi lähteained. Koensüümid on madalamolekulaarsed ained, mis aitavad ensüümidel metabolismireaktsioone katalüüsida.

C-vitamiin hõlmab askorbiinhapet, selle soolasid ja mõningaid redutseeritud vorme. On koensüüm vähemalt kaheksas ensüüm-reaktsioonis, näiteks osaleb haava hüübimise protsessis.

C-vitamiin on ka antioksüdant ehk seob vabu radikaale, mis aeglustab ainete oksüdeerimist organismis.

K-vitamiin on grupp sarnaseid ühendeid, mis on vajalikud ensüümide koostises, mis aitavad näiteks läbi viia vere koaguleerumist.

Füllokinoon (K1-vitamiin)

E-vitamiini hulka kuulub 8 ainet, mis on antioksüdandid, täpsemalt ehk lagundavad peroksiide.

Alfa-tokoferool (E-vitamiin)

D-vitamiini defitsiidi tagajärjel võib toimuda luude pehmenemine. Viivad läbi viia vere koaguleerumist. Piisava päikesevalguse olemasolul toodab inimorganism seda ise, kuid defitsiit võib tekkida talvekuudel.

Kolekaltsiferool (D3-vitamiin)

Pantoteenhape (B5)

Püridoksiin (B6)

Biotiin (B7)

Foolhape (B9)

Tsüanokoobalamiin (B12)

ülesanne : Millised vitamiinid on rasvlahustuvad ja millised veeslahustuvad. Vihje: otsi molekulist hüdrofoobseid ahelaid ja polaarseid funktsionaalrühmi. Tühik hiirega aktiveeritud molekulil muudab aatomitevahelised sidemed nähtavaks.