Kemizoo ehk keemia loomaaed on uus molekulide 3D vaatamise tarkvara. Selle toimimiseks on vajalik flash. Tarkvara sobib nii keemia õppetundide läbiviimiseks kui ka meelelahutuse eesmärgil, interaktiivseid molekule võivad kõik soovijad tasuta lisada oma veebilehele. Hetkel on andmebaasis ~350 molekulistruktuuri, mis on lähedalt seotud meie elukeskkonnaga. Kasutatud veebilehtedes:
Kemizoo - struktuur täidab kogu ekraani, võimalus valida menüüst vajalik molekul.
Kemizoo äraarvamismäng - tuleb ära tunda 100 molekuli, selleks saab 3D struktuuri keerutada ja lisada elementide sümbolid. Mängus on 10 taset (juhuslik -> anorgaanika -> IUPAC -> polümeerid -> biokeemia -> aminohapped -> toit -> lõhkeained -> mürgid -> naljakad nimed), järgmisesse tasemesse saamiseks tuleb saada vähemalt 10 punkti 20-st. Iga õigesti arvatud molekul annab 2 punkti, valesti arvatud -1 punkti, ka Vihje2 vaatamine annab -1 punkti.
Vitamiinid - näidisleht, kuidas sisestada 3D struktuure teksti vahele.
Elukeemia - interaktiivsed molekulmudelid ja ülesanded "Elukeemia" gümnaasiumiõpikule.
Liigutada saab struktuuri hiirega tõmmates või nooleklahvidega; klahv "a" liigutab z telge; shift klahvi all hoides pöörleb kiiremini.
Topeltklõps aatomil märgistab selle - teeb kollaseks ja näitab sümbolit. Vasakul all kuvatakse kahe viimati märgistatud aatomi vahekaugus (selleks peavad nupud nähtaval olema, hiiremenüü->nupud). Kui on neli aatomit märgistatud, on võimalik neist tasand läbi panna kui vajutada nupule … .
Molekuli suurendamine/vähendamine toimub a) hiire kerimisnupuga b) +- nupuga paneelil c) hiiremenüü->suurendus 20% d) klaviatuurilt klahv p (suurendab) või m (vähendab).
Näita elemendi sümboleid: Tab klahv või hiiremenüü->sümbol.
Esitusviisid: pall-ja-pulk, jooned, pulgad, ruumtäidetud. Muuta saab a) nuppudest …, b) hiiremenüü>stiil, c) tühik klahv.
Automaatne pöörlemine a) nupust …, b) hüpikmenüü -> keerlema, c) klahvid x,y,z.
Täisekraanireziim – nupp … või klahv f. NB! Täisekraanireziimis töötavad ainult nupud: tühik, nooleklahvid, shift, tab.
Taustavärv: must, valge, pruun - nupust … või hüpikmenüü -> taust.
Süsinikke on võimalik roheliseks teha nupust … .
Molekule valida saab nupust "Vali teema". Kui aken on liiga väike nimekirja avamiseks, tuleks minna täisekraanireziimi (klikk ja F klahv) ja proovida uuesti.
Molekuli aadressi saamiseks vali nuppudest soovitud omadused ja siis hiiremenüü->kopeeri kood. Näidiskood molekuli lisamiseks oma veebilehele:
<iframe src="http://chemicum.com/zoo/embed.html?file=crystal_structure/NaCl.xml&style=ball_and_stick&angles=-27,-15,-92&bg=FFFFFF&meny=false" width="240" height="160" marginwidth="0" marginheight="0" frameborder="0"></iframe>
mis tekitab järgeva tulemuse (mõned muudetud parameetrid):
Autoriõigused:
Programmi autor on Tavo Romann (PhD), kontakt chemicum.videos@gmail.com .
Kemizoo molekule võib sisestada (embed) igaüks oma veebilehele kui see on kasutajatele tasuta kättesaadav. Näiteks võib õpetaja molekule lisada oma html-õppematerjalidesse ja uudistelehed oma artiklitesse. Kui keegi soovib molekule nö edasi müüa (näiteks tasulised digiõpikud), siis tuleb enne see kokku leppida.
Kasutatud kirjandus ja tarkvara:
[1] wikipedia.ee