Kemizoo  ehk keemia loomaaed on uus molekulide 3D vaatamise tarkvara. Selle toimimiseks on vajalik flash. Tarkvara sobib nii keemia õppetundide läbiviimiseks kui ka meelelahutuse eesmärgil, interaktiivseid molekule võivad kõik soovijad tasuta lisada oma veebilehele.  Hetkel on andmebaasis ~350 molekulistruktuuri, mis on lähedalt seotud meie elukeskkonnaga. Kasutatud veebilehtedes:

  1. Kemizoo - struktuur täidab kogu ekraani, võimalus valida menüüst vajalik molekul.

  2. Kemizoo äraarvamismäng - tuleb ära tunda 100 molekuli, selleks saab 3D struktuuri keerutada ja lisada elementide sümbolid. Mängus on 10 taset (juhuslik -> anorgaanika -> IUPAC -> polümeerid -> biokeemia -> aminohapped -> toit -> lõhkeained -> mürgid -> naljakad nimed), järgmisesse tasemesse saamiseks tuleb saada vähemalt 10 punkti 20-st. Iga õigesti arvatud molekul annab 2 punkti, valesti arvatud -1 punkti, ka Vihje2 vaatamine annab -1 punkti.

  3. Vitamiinid - näidisleht, kuidas sisestada 3D struktuure teksti vahele.

  4. Elukeemia - interaktiivsed molekulmudelid ja ülesanded  "Elukeemia" gümnaasiumiõpikule.   

<iframe src="http://chemicum.com/zoo/embed.html?file=crystal_structure/NaCl.xml&style=ball_and_stick&angles=-27,-15,-92&bg=FFFFFF&meny=false" width="240" height="160" marginwidth="0" marginheight="0" frameborder="0"></iframe>

mis tekitab järgeva tulemuse (mõned muudetud parameetrid):

 

Autoriõigused:

Programmi autor on Tavo Romann (PhD), kontakt chemicum.videos@gmail.com .

Kemizoo molekule võib sisestada (embed) igaüks oma veebilehele kui see on kasutajatele tasuta kättesaadav. Näiteks võib õpetaja molekule lisada oma html-õppematerjalidesse ja uudistelehed oma artiklitesse. Kui keegi soovib molekule nö edasi müüa (näiteks tasulised digiõpikud), siis tuleb enne see kokku leppida.

Kasutatud kirjandus ja tarkvara:

[1] wikipedia.ee

[2] http://www.chm.bris.ac.uk/sillymolecules/sillymols.htm